Шістнадцятий тиждень вагітності

На 16 тижні малюк продовжує рости і розвиватися. А майбутня матуся, як правило, знаходиться в піднесеному настрої, що не може не радувати оточуючих.

Шістнадцятий тиждень – це кінець четвертого акушерського місяця вагітності. Тільки уявіть на хвилинку, який шлях ви вже подолали зі своїм малюком, скільки всього пережили й відчули. Але більша половина шляху вас чекає попереду, тому вперед і тільки вперед.

Розвиток плода на 16 тижні

Плід, як і раніше, займається своєю важливою роботою – росте і розвивається. Всі його органи і системи удосконалюються, щоб активно включитися в роботу. Напевно, вам цікаво дізнатися, що буде відбуватися з малюком на цьому тижні вагітності, тому не будемо тягнути.

Внутрішні зміни

  • Активно розвивається м’язова тканина, завдяки чому плід вже може тримати голівку прямо. Також він активно рухається, здійснюючи перевороти всередині вашої матки. Цілком ймовірно, що на цьому тижні ви зможете відчути ці рухи, тільки спочатку вони будуть дуже слабкими, ледь помітними. Але слід зазначити, що відчути ворушіння на 16 тижні вагітності, як правило, можуть повторнородящі жінки. Якщо для вас це перша вагітність, то цю подію слід очікувати приблизно на 18 тижні.
  • Плід вже вміє хапатися за пупковий канатик, стискати його і гратися. До того ж, на цьому тижні ваш малюк вміє позіхати, смоктати пальчики, ковтати, пукати, пісяти, розчепірювати пальчики на ручках і ніжках. Ви не повірите, але на цьому тижні плід вже здатний відкривати і закривати очі. Як бачите, число навичок зростає з кожним тижнем.
  • Серце невпинно перекачує кров, близько 25 літрів на добу. На цьому тижні серцебиття крихти досягає 150-160 ударів в хвилину. У плода починається синтез власного гемоглобіну. Триває активний розвиток нервової системи.
  • Шлунок, кишечник і жовчний міхур сформовані і вже функціонують. Нирки і видільна система також включені в роботу. Зараз малюк пісяє майже щогодини. Але оскільки навколоплідні води постійно очищуються і змінюються, то малюкові нічого не загрожує, він знаходиться в чистоті і теплі.
  • На 16-му тижні вагітності у плода жіночої статі яєчники опускаються в область тазу. До того ж, значно збільшується кількість яйцеклітин, досягаючи 5 мільйонів.
  • У хлопчиків статеві органи також сформовані, але яєчка ще не опустилися в мошонку, поки вони знаходяться в черевній порожнині.

Зовнішні зміни

  • Вже сформовані, але продовжують удосконалюватися вушка, очки, ротик і носик.
  • Є брівки та вії.
  • Тіло пропорційно складено. Голівка вже не здається такою великою.
  • Шкіра плода стає більш щільною.

Вага та розмір плода

На шістнадцятому тижні вагітності ваш малюк важить приблизно 80 грамів. Його зріст вже досягає 11 сантиметрів. На цьому тижні вашого малюка можна порівняти з авокадо.

Відчуття вагітної на 16 тижні

Другий триместр вагітності в розпалі, з чим ми вас і вітаємо. Більшість жінок на цьому терміні відчувають себе добре. Можуть з’явитися якісь додаткові відчуття і симптоми, пропонуємо з ними ознайомитися.

  • Підвищення апетиту. Оскільки малюк активно росте, то жінці необхідно добре харчуватися. Адже завдяки тому, що їсть майбутня матуся і росте плід. Ні в якому разі не сидіть на дієтах під час вагітності, це може нашкодити вашому чаду.
  • Збільшення грудей, чутливість. У більшості випадків до цього терміну у жінок збільшуються груди. Крім цього, вони можуть стати дуже чутливими, а часом навіть можуть боліти. Але з цим нічого зробити не можна, згодом чутливість пройде сама собою.
  • Піднесений настрій. Майбутня матуся на цьому терміні просто світиться від щастя, може відчувати приємне хвилювання.
  • Змінюються пропорції тіла. Ваш животик вже суттєво підріс і тепер складно не помітити, що ви вагітні. До того ж, може з’явитися «хода качечки», притаманна більшості вагітних.
  • Утруднене дихання. На цьому терміні вас може супроводжувати відчуття, ніби вам не вистачає повітря, і ви не можете вдихнути «на повні груди». Це відбувається через те, що збільшена в розмірі матка тисне на діафрагму. Якщо у вас виникла така задишка – не хвилюйтеся і не панікуйте, а скоріше присядьте відпочити. Все це в межах норми і не зашкодить вам і малюкові.
  • Риніт. У вас може з’явитися відчуття закладеного носа. Це відбувається тому, що крізь слизову оболонку носа проходить великий об’єм крові. Якщо ваше дихання не утруднено, то капати ніс не потрібно. Якщо ж вам важко дихати, то зверніться з цією проблемою до лікаря і він призначить вам краплі.
  • Можливо, ви почуєте перші ворушіння плода на цьому тижні. Це незабутнє відчуття, на яке з нетерпінням чекає кожна вагітна. Спочатку ви можете не зрозуміти, що це таке, оскільки ворушіння дуже схожі на перистальтику кишечника. Але ось з другого-третього поштовху ви точно повинні визначити «танці» свого немовляти.
  • Може з’явитися запор. Запор – не рідкість для вагітних. Правильне харчування і режим пиття допоможе позбутися цієї проблеми.

Збільшення ваги вагітної на 16 тижні

До цього терміну вагітна жінка може набрати трохи більше 4-х кілограм. Все залежить від вашого організму і раціону харчування. звісно, якщо ви будете харчуватися булочками, варениками і пельменчиками, то ризикуєте набрати значно більше ваги. Саме тому дуже важливо «підсісти» на правильне харчування. Від цього буде краще не тільки вам, а й плодові.

Аналізи і обстеження

На цьому тижні планових УЗД не передбачено. Але якщо вагітність протікає з будь-якими ускладненнями, то вас можуть направити на додаткові обстеження.

Якщо на цьому тижні вагітності у вас запланована зустріч з гінекологом, то він попросить вас зважитися і виміряти артеріальний тиск. До того ж, лікар повинен виміряти висоту дна матки і окружність живота. На 16-му тижні вагітності висота дна матки становить 10-18 см. Загальний аналіз крові і сечі потрібно здавати раз у два тижні.

Болі в животі на 16 тижні

На цьому терміні можуть з’являтися дискомфортні відчуття і болі в животі. Болі можуть виникати з різних причин, але в будь-якому випадку залишати їх без уваги не варто. Дуже важливо розібратися, якого характеру біль в животі.

Якщо у вас трішки потягує внизу живота, ближче до боків, а після відпочинку такі відчуття зникають, то хвилюватися не варто. такі відчуття, ймовірно, викликані розтягуванням зв’язок, що утримують матку. До того ж, боліти живіт може через проблеми з травним трактом. Якщо у вас запор і здуття, то живіт може досить сильно боліти, тому будьте уважні до свого раціону харчування.

Якщо у вас з’явилися тягнучі, ниючі, переймоподібні болі внизу живота, то терміново потрібно звернутися до лікаря. Такий характер болю може вказувати на підвищений тонус матки і навіть загрозу викидня. Але не панікуйте! Грамотний лікар зможе призначити адекватну зберігаючу терапію, якщо, звичайно, вона знадобитися.

Секс на 16 тижні вагітності

На цьому терміні вагітності можна займатися сексом, якщо у вас немає загрози викидня. Животик ще досить акуратний і не буде заважати, тому при нормальному самопочутті можна і потрібно займатися сексом. Інтимна близькість допоможе розслабитися вам і вашому партнерові.

Харчування вагітної на 16 тижні

Харчування вагітної жінки має бути здоровим і повноцінним. Ймовірно, до цього терміну вагітності ви вже сформували свій власний раціон. Але ми ще раз пропонуємо вам ознайомитися з продуктами, які варто включити, а які виключити зі свого харчування.

Рекомендовані продукти

  • Риба та морепродукти. Зараз в магазинах є безліч видів риби і морепродуктів. Звичайно ж, найкраще вибирати морську рибу, оскільки в ній більше корисних речовин. Готувати рибу можна на пару, варити або запікати. Готувати будь-яку рибу потрібно 20-30 хвилин. Якщо готувати менше, то можна заразитися паразитами, а якщо занадто довго, то втратиться її корисність.
  • М’ясо та птиця. Вибирайте м’ясо нежирних сортів. Телятина, кролик – нежирне і корисне м’ясо. З птиці найкраще вибирати індичку і курятину. Вживання свинини краще обмежити, оскільки вона має зайву жирність, слиз, гістаміни, небезпечні гормони, речовини, які піддаються гниттю в кишечнику.
  • Свіжі овочі та фрукти. Фрукти і овочі треба їсти по сезону. Не варто взимку купувати напічкані нітратами помідори, огірки і т. d. Їжте тільки ті продукти, в якості яких ви впевнені. Якщо ви страждаєте алергіями, то дуже уважно поставтеся до вживання закордонних фруктів. Найкраще тоді зупинити свій вибір на яблуках, грушах, сливах.
  • Каші. Каша буде прекрасним гарніром до м’яса або риби. Краще зупинити свій вибір на кашах з цільної крупи, оскільки в необробленому зерні зберігаються всі корисні вітаміни та мікроелементи. Гречка, вівсянка, сочевиця, пшоно, перловка, рис – список рекомендованих каш.
  • Молочка. Протягом всієї вагітності ви і малюк потребуєте великої кількості кальцію. Всі ми знаємо, що молочні продукти є прекрасним джерелом кальцію. Вибирайте не дуже жирні продукти, з невисокою кількістю цукру (а краще і зовсім без нього).
  • Яйця. Яйця є джерелом білка, який потрібен вашому малюкові як будівельний матеріал для його організму. Буде краще, звичайно, їсти варені, але можна і смажити, тільки на невеликій кількості олії.

Від чого потрібно відмовитися

  • Солодкі газовані напої.
  • Фастфуд. Іноді можна з’їсти, якщо раптом дуже захочеться, але краще виключити подібного роду їжу зі свого раціону.
  • Смажена, занадто солона або гостра їжа. Подібна їжа може викликати проблеми зі шлунком і кишечником, що під час вагітності вкрай небажано, адже число препаратів (дозволених для лікування) занадто обмежене.
  • Майонез, соуси з магазину. У складі всіх цих соусів є багато шкідливих речовин, які можуть завдати шкоди плодові. До того ж без них цілком можна обійтися, приготувавши соус самостійно.
  • Чорний чай і кава. Найкраще, звісно, зовсім виключити напої, що містять кофеїн. Але якщо ви просто не уявляєте своє життя без кави або чаю, то постарайтеся хоча б істотно знизити дозу. Каву краще пити зранку, однієї чашки в день буде достатньо. Чорного чаю можна випити 1-2 чашки за день.
  • Будь-які алкогольні напої. При вагітності і під час лактації у вас має бути суворе табу на весь алкоголь. Побутує думка, що плацента захистить дитину, якщо ви вип’єте келих вина чи ще чого-небудь, так ось все це брехня. Вживання алкоголю на будь-якому терміні вагітності може викликати патології розвитку плода. Я думаю, жодна матуся в світі не хоче нашкодити своєму малюкові, вибір завжди залишається за вами.

Приклад меню на день

Сніданок: мюслі з йогуртом або молоком, горнятко кави.

Перший перекус: фруктовий салат.

Обід: гречка, запечена скумбрія, салат з помідорів і огірків.

Другий перекус: сир з медом, чай.

Вечеря: суп з м’ясом, бутерброд з сиром.

Не забувайте пити чисту воду. Як мінімум 1,5 літра в день.

Рекомендації

  • Якщо є можливість, бажання і здоров’я дозволяє, то помандруєйте. Проведіть час зі своїм партнером, насолодіться спілкуванням один з одним. Зараз ще є час для відпочинку і подорожей, тому, як то кажуть, вперед і з піснею.
  • Займіться своїм здоров’ям. Якщо у вас є які-небудь хронічні захворювання, то потрібно їх тримати на постійному контролі. Адже після народження малюка у вас не буде достатньо часу, аби бігати по лікарях.
  • Займіться своїм зовнішнім виглядом. Оскільки більшість неприємних симптомів, пов’язані з вагітністю, позаду, то саме час приділити собі увагу. Сходіть на манікюр, педикюр, відвідайте косметолога. Загалом, займіться приємними для себе речами.
  • Щодня гуляйте на свіжому повітрі. Фізична активність допоможе вам зберегти хорошу форму, плюс свіже повітря піде тільки на користь малюкові.
  • Якщо сил і енергії вистачає, то можна зайнятися прибиранням, тільки без фанатизму. Справ з різною хімією краще не мати, попросіть кого-небудь з рідних допомогти вам з цим.
  • Пройдіться по дитячих магазинах, придивіться до цін, оскільки вам багато чого знадобитися. Якщо ви не володієте великими фінансами, то краще купувати необхідне поступово, так буде легше на гаманець, та й фізично теж.
AnsWiki
Додати коментар